ilustracja

Poczet królów polskich - Władysław Jagiełło

by
published on

Wybitny historyk polski XV w. Jan Długoszopisywał Władysława Jagiełłę następująco „Wzrostu był miernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, oczy czarne i małe, niestatecznego wejrzenia i ciągłe biegające. Uszy duże, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyje długą”.

Władysław podczas swojego panowania był czterokrotnie żonaty. Jednak z trzech pierwszych małżeństw z – Jadwigą Andegaweńską, Anną Cylejską oraz Elżbietą Granowską, urodziły się władcy tylko dwie córki. W efekcie jego największym problemem stał się brak męskiego potomka, który objąłby po nim tron polski.

Dzięki działaniom monarchy w roku 1387 została odzyskana Ruś Czerwona. Udało mu się również opanować ziemie wieluńską oraz Kujawy w roku 1396. Jednak najważniejszym wydarzeniem na arenie europejskiej była tzw. wielka wojna z Zakonem Krzyżackim, trwająca w latach 1409 – 1411. Punktem kulminacyjnym – zwycięskiej dla walczących wspólnie sil polskich i litewskich, była bitwa pod Grunwaldem 15 lipca w roku 1410. Wówczas to miał się objawić wielki talent przywódczy króla polskiego.

[źródło: eszkola.pl]